Blog

Ve Ben Yalnız: Ötekinin Rüyası

          Temizlikçi Kadının Düşleri filmi, yönetmenin arkadaşının anlattığı yaşanmış bir hikâyeyi düşünmesi üzerine Banu Akseki tarafından 2007 yılında çekilmiştir. Film göçmen bir kadın olan Gül’ün zamanla mutsuzlaşan, sessizleşen ve yalnızlaştırılan bir dişil özne olarak evinin içinden taşıp, kamusal mekânda kullandığı alanlara ve temizlik görevlisi olarak çalıştığı yerlere kadar iç dünyasında yaşadığı yalnızlığı zihinlerimizdeki göçmen hizmetOkumaya devam edin “Ve Ben Yalnız: Ötekinin Rüyası”

Voskhozhdenie (Tırmanış) Üzerine

Yönetmenliğini Larisa Shepitkonun yaptığı tımanış filmi ikinci dünya savaşında alman birliklerine karşı savaşan bir grup partizanın kaçışlarını ve durumlarını anlatan bir savaş dramasıdır.İlk başlarda tipik bir savaş filmi gibi başlasa da film yiyecek aramak için bir eve gönderilen Sotnikov ve Rybak adlı iki partizanın yakalanmasıyla farklı bir boyuta geçer.Film sadece fiziksel şiddet ve korkuya değinmekleOkumaya devam edin “Voskhozhdenie (Tırmanış) Üzerine”

Faydalı Hayat Filmi

Yönetmenliğini Federico Veiroj’un yaptığı Faydalı Hayat filmi 2010 yılında çekilmiştir. 50 yıllık Uruguay sinematiğini hüzünle ve neşeyle anması niteliğindeki bu filmin yönetmeni Federico Veiroj, Uruguay’lı film eleştirmeni, Jorge Jellinek’i ikna ederek ona , yıldır Uruguay Sinematiğinde arthouse filmlerini, izleyicilerine özen göstererek taşıyan en sadık çalışan olarak rol aldırır.Jorge ve sinematiğin müdürü Martinez her ne kadarOkumaya devam edin “Faydalı Hayat Filmi”

Optik Sinirler Yeni İzlenimler Olmadan Kuruyup ‘Gitmeyecek’ iddiasıyla Körlük filmine bakmak

Oslo,31 Ağustos ve Sessiz Çığlık‘ın senaristi Norveç’li Eskil Vogt’un ilk uzun metraj filmi Körlük (Blind), yetişkinlikte görme yetisini yitiren İngrid’in hikayesini anlatarak kör birisinin neler yaşayacağına dair kabullerimizi sorgulatır. İngrid, kocasıyla birlikte Oslo’da yeni evlerine taşınmıştır.Öncesinde gözleriyle anlamlandırdığı dünyası, görme yetisini kaybetmesiyle birlikte yeni bir gerçeklik arayışına sürüklenir. Zihninde bilinçli bir şekilde gerçekler ile oynayarakOkumaya devam edin “Optik Sinirler Yeni İzlenimler Olmadan Kuruyup ‘Gitmeyecek’ iddiasıyla Körlük filmine bakmak”

JODIE MACK, THE GRAND BIZARRE

Jodie Mack, 2007 yılında Chicago Sanat Enstitüsü’nden film, video ve yeni medyada master yapmış deneysel bir animatördür. Mack, soyut / mutlak animasyonun teknik resimlerini ve yapılarını sinematik türlerle, el yapımı filmleriyle birleştirir. Grafik sinema ve hikaye anlatma arasındaki ilişkiyi, biçim ve anlam arasındaki gerilimi keşfetmek için kolajlar kullanır.Mack’in müzikal belgesel veya stroboskopik arşiv filmleri, soyutlamaları veOkumaya devam edin “JODIE MACK, THE GRAND BIZARRE”

Karmaşık Yas Bağlamında Ove Adında Bir Adam Filmine Bakmak

Ove, 59 yaşında intiharı düşünen huysuz ve aksi bir adamdır. Uzun yıllardır çalıştığı işinden yaşlandığı için ayrılması söylenir.Aynı zamanda yaşadığı sitenin yöneticisiyken yöneticiliğini elinden alan eski dostuna da kızgındır ve sitede kural dışı kimseye hiçbir şey yaptırmaz. Bir gün Ove’nin bulunduğu siteye genç bir aile taşınır çocuklarıyla. Yeni komşusu İranlı Parvaneh ‘in Ove ile kurduğuOkumaya devam edin “Karmaşık Yas Bağlamında Ove Adında Bir Adam Filmine Bakmak”

Benim Sinemalarıma Hoş Geldin

Benim Sinemalarım adını Furüzan’ın aynı adlı kitabından alıyor.Benim sinemalarımı açma sebebim ise benim sinemalarım derken izlediğim filmler ile kendime bir alan açmak ve eğer başkalarının da ilgisini çekerse başkalarını da bu severek oluşturduğum alana davet etmek. Benim sinemalarım da izlediğim filmler hakkında düşündüklerimi yazacağım. Ben burada yazarken keyif alıyorum umarım sende okurken keyif alırsın.


Blogumu Takip Edin

Yeni içerik doğrudan gelen kutunuza iletilsin.

Web sitenizi WordPress.com' da kurun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: